ה-Advance Investment Agreement

השקעות הון סיכון

המאמר הזה נכתב בהמשך במאמר הקודם שבו התחלנו לדבר על סבבי Early Stage כדי לדבר על פורמט שבעינינו הוא הפורמט המעניין ביותר היום לבצע השקעות Early Stage והוא ה-Advance Investment Agreement שמוכר גם בשמות נוספים כמו Advance Equity Agreement או Advance Subscription Agreement.

לפני כן נקדים ונאמר שלעיתים יש הצדקה לעשות סבב Seed ראשוני במניות ואגב כך להרוויח שני יתרונות משמעותיים: ראשית, כאשר מדובר בסבב בו מוכרים למשקיעים מניות רגילות ולא מניות בכורה (Preferred Shares) ושנית, זה נותן הזדמנות מעולה לאמץ תקנון חברה (שהוא המסמך החשוב ביותר לחיי החברה והמייסדים) כראות עיניהם של היזמים ולא אחד שמוכתב על ידי המשקיעים (תקנון רציני הוא מסמך של עשרות עמודים ולכן עלות הכנתו לא נמוכה בדרך כלל - לכן שווה לעשות זאת אגב סבב השקעה).

כלומר, אימוץ תקנון איכותי על ידי החברה בשלב מוקדם מונע את הכתבתו על ידי המשקיעים בשלב בו כבר נדרש תקנון נרחב (בדרך כלל מסבב A ואילך) ובעצם מכין את הקרקע למשא ומתן מצומצם על זכויות מסוימות בסבבי המשך ולא על הנוסח כולו.

אבל, כאמור, לעיתים עדיף לצמצם עלויות ולגייס מהר ולכן הגענו לדיון על Convertibles שהם ניירות המירים למניות, כלומר מימון שהופך בשלב זה או אחר למניות החברה בתנאים מסויימים. שם כמו שכבר ראינו בפוסט הקודם, ה-Advance Investment Agreement הוא לדעתנו מנצח מוחלט. לפורמט ה-Advance Investment Agreement מספר יתרונות על ״מתחריו״ בקטגוריה שאותם נראה בהמשך.

עיקר ההשוואה תמיד יהיה בין ה-Advance Investment Agreement  ל-SAFE. חשוב להבין שבניגוד ל-SAFE שהינו טמפלייט מוכן שמורידים מהאתר של y Combinator שזהו פורמט שעושים בו שינויים לעיתים אבל המהות היא שזה פורמט למינימום שינויים. ה-Advance Investment Agreement הוא ״פורמט של עורכי דין״, כמו כל הסכם השקעה אחר ולכן יש בו יותר חופש ניסוח ואין טמפלייט כללי.

הדיון בפוסט הנוכחי יצומצם לנושא אחד - כי יש הרבה שטח לכסות ולכן נדון אך ורק בסעיפי ההמרה שהם החלק החשוב ביותר בהסכמי ה-Convertibles. אירוע המרה הוא אירוע שבהתקיים התנאים שנקבעו בהסכם, סכום ההשקעה יהפוך בו למניות החברה. לפורמט ה-Advance Investment Agreement מספר אירועי המרה עיקריים ולרוב, אנו עורכי הדין מכניסים את האירועים הבאים כאירועי המרה:

המרה אוטומטית בסבב השקעה  Qualified- סבב השקעה Qualified הוא סבב מעל גובה מסויים ולעיתים סבב בו מונפקות מניות מסוג מסויים (בד״כ בכורה). ב-SAFE למשל מדובר על סבב שבו מונפקות מניות בכורה בלבד. זהו חסרון משמעותי לחברה כי אם זו תגייס הון בסבב הבא על ידי מכירת מניות רגילות ההשקעה לא תומר אוטומטית. כך נראית הגדרת סבב Qualified בפורמט ה-SAFE:

“Equity Financing. If there is an Equity Financing before the termination of this Safe, on the initial closing of such Equity Financing, this Safe will automatically convert into the number of shares of Safe Preferred Stock equal to the Purchase Amount divided by the Conversion Price.In connection with the automatic conversion of this Safe into shares of Safe Preferred Stock, the Investor will execute and deliver to the Company all of the transaction documents related to the Equity Financing; provided, that such documents are the same documents to be entered into with the purchasers of Standard Preferred Stock, with appropriate variations for the Safe Preferred Stock if applicable, and provided further, that such documents have customary exceptions to any drag-along applicable to the Investor, including, without limitation, limited representations and warranties and limited liability and indemnification obligations on the part of the Investor.”

בפורמט ה-Advance Investment Agreement לרוב אנו קובעים כי סבב Qualified יהיה לפי היקף ולא לפי סוג מניה, מה שאומר, שהמרה תחול גם במקרה של סבב יחסית גדול שבו נמכרו מניות רגילות. כך נראתה הגדרת סבב Qualified באחת העסקאות האחרונות שלנו:

"Issuance upon Qualified Financing. In the event of the consummation by the Company of a transaction or series of related transactions in which the Company issues securities, in consideration for an aggregate investment of at least US$ 1,000,000 (one million United States Dollars) (excluding the Investment Amount) (a “Qualified Financing”), the outstanding Investment Amount shall automatically convert into such number of shares issued in such Qualified Financing, as is obtained by dividing the outstanding balance of the Investment Amount as of the closing date of the Qualified Financing by a price per share which shall reflect a twenty percent (20%) discount off the lowest price per share paid in the Qualified Financing."

כאן למשל, אנחנו רואים שסבב Qualified הוא כל סבב שבו החברה מכרה מניות בהיקף של מיליון דולר לפחות ללא תלות בסוג המניות. מה שכמובן היטיב עם החברה ונתן לה את האופציה להמיר את ההשקעה במניות רגילות כשעשתה סבב מניות בעתיד. וכך היה בפועל. זהו רווח נקי לעומת שימוש ב-SAFE. אגב, זה לא שאי אפשר לשנות את זה ב-SAFE אבל עצם ההגדרה של המינוח בטמפלייט הופך אותו לסטנדרט שוק (Market Standard) ובמצב כזה - זה הופך לקשה יחסית לחרוג מכך.

אירוע המרה נוסף הוא אירוע סבב Non-Qualified שזה בעצם כל סבב השקעה שאינו Qualified וכאן, בדומה לשאר ה-Convertibles ההשקעה תומר על פי דרישת המשקיע (בלבד) למניות של הסבב.

אירוע ההמרה השלישי הוא דרישת המשקיע, כלומר המרת at will אירוע המרה כזה למשל חסר ב-SAFE. התוצאה של אירוע כזה כמו שראינו בפירוט לעיל הוא מצב של משקיעים שבויים במצב שחברה לא מגייסת לאחר גיוס הסבב בו הם השקיעו. סעיף המרת at will של ה-Advance Investment Agreement באחת העסקאות האחרונות שלנו היה נראה כך:

Issuance upon an election of the Investor. To the extent that neither a Qualified Financing, an M&A Event or an IPO is consummated within twelve (12) months following the date hereof, the Investor shall have the right, but not the obligation, at any time, upon providing the Company with written notice, to cause the conversion of the then outstanding Investment Amount into shares of: (i) the most senior class of shares of the Company existing at the time of conversion (i.e., the class with first priority rights to distributions over all other classes of shares) (the “Senior Shares”), at a price per share equal to the quotient obtained by dividing (A) the company valuation of two and a half million United States Dollars (US$ 2,500,000) by (B) the issued and outstanding share capital of the Company, on a Fully Diluted Basis as of the date of the notice (the “Senior Shares Price”).

אירוע ההמרה האחרון, הוא סטנדרטי לכל ה-Convertibles והוא למעשה, המרה בעת אקזיט או הנפקה. סעיף המרה בעת אקזיט או הנפקה ב-Advance Investment Agreement באחת העסקאות האחרונות שלנו היה נראה כך:

Issuance upon an Exit Event. Unless previously converted or repaid, in the event of the consummation of an M&A Event or an IPO, then, at the election of the Investor (i) immediately prior to the closing of the M&A Event or the IPO, as applicable, the entire outstanding Investment Amount shall be automatically converted into Senior Shares at a price per share equal to Senior Shares Price, or (ii) the Investor shall be entitled to a cash repayment equal to three hundred percent (300%) of the Investment Amount, provided by the Investor to the Company under this Agreement.

לסיכום, בהסכם ה-Advance Investment Agreement יש מספר אירועי המרה בדומה ל-Convertible Loan Agreement אך ללא מרכיב ההלוואה וללא הריבית (דובר על כך בפוסט הקודם) ולמעשה הוא מכיל את יתרונותיו של ה-SAFE אך מותיר בידינו יותר אפשרות לגמישות ומקום תמרון רחב יותר למשא ומתן, תוך כך שהוא מותיר את העלויות של העסקה ברף הנמוך. זו הסיבה גם, שבהיעדר הרצון לקיים סבב השקעה של מכירת מניות (Share Purchase Agreement) זו האופציה המועדפת על עורכי דין ויזמים רבים.